Aloha moji milí čitatelia, polka leta je pred nami a polka za nami. Dúfam, že prežívate pekné chvíle so svojimi blízkymi a kašlete na prácu a povinnosti minimálne tak, ako ja. Práve preto tu skoro nič nepribudlo, ale aj napriek vysokým teplotám mi nedá nepodeliť sa s vami o zaujímavý článok, ktorý vyšiel v júlom vydaní časopisu GEO. Ku rozsiahlemu článku o útokoch medveďa na človeka boli pripísané rady a tipy, čo robiť, keď sa ocitnete v ošemetnej situácii (s mojimi poznámkami, samozrejme).
V prípade že nestretnete toto leto grizlyho, alebo hada, nespadnete do vodopádu, alebo vás neuštipne žiaden vraždiaci hmyz, neocitnete sa v horiacom lese, dúfam, že poslúži tento článok aspoň ako pobavenie :) .

Čo robiť, ak natrafíte na grizlyho:
Najdôležitejšie pravidlo: nikdy nebežať preč. Keď niekto beží, dráždi lovecký pud medveďa. Navyše, v pretekoch s medveďom by človek neobstál. Na porovnanie: Jamajčan Usain Bolt je rýchlosťou 45 km/h držiteľom svetového rekordu v šprinte. Medveď by svojou rýchlosťou 60-65 km/h jednoznačne vyhral.
V prípade zvedavého medveďa (stojaceho na zadných nohách alebo s nastraženými ušami) sa oplatí zostať na mieste. O turistov, ktorí nič nerobia, zviera väčšinou rýchlo stratí záujem. Ak je medveď rozzúrený a predsa len zaútočí, treba hodiť na zem niejaký predmet (v žiadnom prípade nie jedlo), hodiť sa na zem a urobiť sa mŕtvym, použiť sprej na odplašenie medveďov alebo vyliezť na strom vysoký minimálne štyri a pol metra.

Moje poznámky: Grizly – pracujúci občan v neklimatizovaných, alebo od sveta odrezaných priestoroch, ktorý nenávidí celý svet za to, že nedostal dovolenku a vrčí. Mala som tú česť stretnúť sa s pár jedincami tohto druhu na úradoch, v supermarketoch, aj nákupných strediskách. Základom je súcitiť, ale nepripomínať, že vy ste na druhej strane pultu, okienka, dverí a za chvíľu vyjdete do krásneho slnečného dňa. Teraz poprosím minútku ticha za všetkých týchto našich kamarátov a rodinných príslušníkov, ktorí to musia znášať. Je to ťažké nebyť grizly v takejto situácii.

Čo robiť, keď vás uštipne had:
Nepoužívajte žiadne westernové metódy a jed v žiadnom prípade nevysávajte ústami, ani ranu nevypaľujte. Jed v ústach nie je o nič lepší ako v nohe, alebo ruke. Postihnutú časť udržiavajte v pokoji a zavolajte záchrannú službu. Ak nepríde do pol hodiny, postihnutému oviňte obväz pár centrimetrov nad poranením, nie príliš natesno (musí sa zmestiť jeden prst medzi telo a obväz).

Moje poznámky: Oveľa častejšie ako uštipnutie hadom je útok krvilačného hmyzu: komáre, ovady, osy, včeličky (nie tie zo školy). Ak nemáte po ruke Fenistil gél, odporúčam rozdrviť tabletku s účinnou látkou paracetamol (nap. Panadol, Ibalgin), rozmiešať s vodou, alebo rakytníkovým olejom (príp.iným olejom) a vzniknutou zmesou potrieť postihnuté miesto. Stiahne to opuch, aj svrbenie

Čo robiť, ak spadnete do vodopádu:
Najčastejšou príčinou smrti v národnom parku je utopenie. Je takmer nemožné dostať sa zo studenej rozbúrenej vody. Kto musí prejsť cez rieku po kameňoch, alebo kmeňoch stromov, mal by sa najprv obzrieť, kde by sa mohol v prípade pádu zachytiť. Ak spadnete, snažte sa čo najrýchlejšie dostať na breh. Dokonca aj vtedy, keď je voda plytká a pokojná, môže viesť ku vodopádu.

Moje poznámky: Keď vás strhne prúd vody, je to rovnako osviežujúce a nebezpečné, ako keď sa necháte strhnúť do víru letnej, jesennej, zimnej, celoživotnej lásky. V princípe slnko mnohokrát neroztopí len zmrzlinu, ale aj srdcia. Nebojte sa ale aspoň teraz v lete skočiť šípku do mora pocitov, dajte im voľný priebeh, pretože keď opadne lístie a vody budú pokojnejšie, môže byť už na vyznania prineskoro. Písala som, že leto by bolo fajn prežiť bez úrazov, ale tie na srdci, ktoré buď posilnia, alebo prinesú niečo nové a krásne sú povolené :) 

ZDROJE: geo.sk, national geographic.